Dolny Śląsk, Eksploracja

Radiostacja Rüdiger 2

Radiostacja Rüdiger 2 w Stanisławowie była naszym celem przy okazji poszukiwania cache’a i mikro wyprawy z nastawieniem na geocaching w okolicy. Budynek radiostacji Rüdiger, a raczej to co z niego zostało jest niezbyt dużą konstrukcją z cegieł na szczycie wzniesienia o nazwie Rosocha, z którego widać całą okolicę Pogórza Kaczawskiego. Jest to obiekt ogólnie dostępny ale trzeba uważać na odpadające kawałki ścian i dziury w podłodze. Budynek jest atrakcją turystyczną a w szczególności gratką dla wielbicieli historii i urbexu. Na ścianach budynku widać jeszcze ślady po walce.
W niewielkiej odległości od budynku znajduje się miejsce, w którym stał maszt (lokacji kesza nie będziemy zdradzać, wystarczy chwilę poszukać, wszystko jest w opisie GC4GDW1) a jeszcze dalej za niewielkim wzniesieniem doszliśmy do Chaty turystycznej „Marianówka”.

Radiostacja Rüdiger działała jeszcze do 1945 roku aż została ostrzelana przez radziecką artylerię. W głównej części budynku znajduje się duża hala, prawdopodobnie tam znajdowało się centrum dowodzenia i główne instalacje radiokomunikacyjne. W podłodze widać otwory techniczne w których biegły kable. W bliskiej okolicy budynku znajduje się zasypana studnia, kwadratowy basen i zasypany zbiornik nieznanym przeznaczeniu, wykorzystywany prawdopodobnie jako silos chłodziwa do mocno grzejących się elementów aparatury komunikacyjnej. W okolicy znajduje się również niegdyś najnowocześniejsza kopalnia miedzi Lena.

Jak dojechać do Radiostacji Rüdiger i co zobaczyć w pobliżu – Przydatne informacje, mapa i dojazd

Do budynku Radiostacji Rüdiger można łatwo dojechać samochodem od strony Stanisławowa. Po drodze można jeszcze odwiedzić bramy bazy lotniczej w Stanisławowie gdzie również można poszukać kesza. Po drodze do radiostacji, mija się małe wzniesienie po lewej stronie, które okazuje się być hałdą powstałą podczas funkcjonowania kopalni barytu w Stanisławowie. Dla wielbicieli minerałów chwila spędzona na górce może zaowocować ciekawymi znaleziskami. Nie należy się jednak spodziewać niczego ekscytującego. Większość miejsc została już przegrzebana przez profesjonalistów zajmujących się tym tematem. My spędziliśmy chwilę w kilku otworach znajdując drobne kryształy i różne minerały. Dla amatora to zawsze jest coś :) a przy okazji grzebania w ziemi można dorobić się fajnego koloru rąk ;)

Niedaleko miejsca gdzie znajdował się niegdyś główny maszt radiostacji wiedzie ścieżka prowadząca do Marianówki. To mały budynek służący jako niewielkie schronisko. Na piechotę, przedzierając się przez krzaki to jakieś 15 minut drogi.

Idąc piechotą ze Stanisławowa można dojść dwiema ścieżkami. Częściowo czerwonym szlakiem lub niebieskim. Dochodząc do rozwidlenia idąc czerwonym szlakiem należy skręcić w prawo i iść dalej za drogą. Najlepiej wcześniej sprawdzić trasę na mapie poniżej. Radiostacja znajduje się na szczycie wiece nie ma problemu ze znalezieniem drogi do budynku. Jadąc samochodem można ustawić nawigację bezpośrednio na budynek radiostacji. Jest tam dużo miejsca gdzie można zaparkować samochód.

Od czasu do czasu można spotkać tam ekipy ASG, więc jeżeli usłyszycie charakterystyczny dźwięk strzelania z replik broni ASG to dajcie znać, że się zbliżacie. Osoby zaaferowane rozgrywką mogą Was nie zauważyć. Przypadkowe oberwanie kulką nie jest przyjemne, w szczególności kiedy nie macie ochrony oczu.

 

Radiostacja Rudiger 2. Zniszczony budynek i punkt widokowy w Stanisławowie na górze Rosocha.
Wjeżdżając główną drogą zobaczymy budynek Radiostacji Rudiger 2. Jest tu dużo miejsca aby zaparkować samochód.
Radiostacja Rudiger 2 na górze Rosocha
Z każdej strony budynek radiostacji wygląda ciekawie. Mieli chłopaki widoki w czasach świetności :) To zdecydowanie najlepsze miejsce na taką instalację.
Radiostacja Rudiger 2 i widok na okolicę i budynek
Budynek wydaje się mały, ale wchodząc do środka jest bardzo dużo miejsca. Pod budynkiem są jeszcze piwnice. W środku trzeba uważać żeby nie wpaść przez dziury.
silos przy Radiostacji Rudiger 2
Tuż obok budynku radiostacji znajduje się duży, betonowy podziemny silos. Prowadzi do niego wejście od góry.
Silos przy Radiostacji Rudiger
Oczywiście nie byłbym sobą jakbym nie wszedł do środka :) Tu zapewne znajdowały się zapasy paliwa do agregatów prądotwórczych. Jeżeli masz jakieś informacje na ten temat to napisz proszę w komentarzu co tu się znajdowało dokładnie.
Wejście do silosa przy Radiostacji Rudiger 2
Chwilę zastanawiałem się czy włazić do środka, ale nie mogłem się powstrzymać :)
Wejście do silosa przy Radiostacji Rudiger
Szybki obrót i byłem w środku. Nie ma tam za wiele rzeczy do oglądania, pusta przestrzeń i dużo śmieci. Ale zawsze warto sprawdzić inny punkt widzenia :)
Radiostacja Rudiger, główne wejście do budynku
To jedno z wejść do budynku radiostacji.
Wnętrze budynku Radiostacji Rudiger
Środek budynku to głównie długie pomieszczenia, w których znajdowały się urządzenia radiolokacyjne. Świadczą o tym korytarze kablowe w podłodze.
Korytarz wewnątrz Radiostacji Rudiger
W środku eksploracja zajmuje chwilę. Spędziliśmy tu trochę czasu. Lubię patrzeć oczami wyobraźni jak było kiedyś. Analizując szczegóły konstrukcyjne i pozostawione ślady można wyciągnąć wiele wniosków. Później patrząc na historyczne zapiski i zdjęcia lub szkice można potwierdzić swoje przypuszczenia.
Widok na górę Grodziec ze wzgórza Rosocha i Radiostacji Rudiger
Ze szczytu Rosochy czyli góry, na której znajduje się budynek Radiostacji Rudiger można zobaczyć w oddali górę Grodziec z zamkiem na jej szczycie. Wspaniałe miejsce do obserwacji terenów Krainy Wygasłych Wulkanów
budynek Radiostacji Rudiger
Budynek radiostacji nie jest w najlepszym stanie. Pewnie nikt już nie zabierze się za jego ratunek więc zostaje nam tylko przyglądanie się jak znika powoli z powierzchni.
Elementy konstrukcyjne przy Radiostacji Rudiger
Nie wiem jaka była funkcja tego otworu, wyglądającego jak komin. Może wentylacja lub odpowietrzenie? Jeżeli wiesz do czego to było to napisz proszę w komentarzu.
Budynek Radiostacji Rudiger
Dla tych, którzy nie byli jeszcze w tym miejscu, to tu widać skalę budynku w porównaniu do mnie :)
Widok ze wzgórza Rosocha gdzie znajduje się Radiostacja Rudiger
Z drugiej strony są równie wspaniałe widoki na równiny. Okolice radiostacji to świetne miejsce obserwacyjne. Nie dziwne, że wybrali tę lokalizację.
wnętrze budynku radiostacji Rudiger
Wnętrza budynku radiostacji są całkowicie puste. Nie został już żaden element metalowy. Wszystko zostało wyrwane i usunięte, zapewne poszło na złom. W podłodze widać otwory, przez które poprowadzone były zapewne główne kable zasilające lub falowody.

Kolejny widok na budynek Radiostacji Rudiger

Radiostacja Rüdiger 2 na szczycie Rosochy
Widok na tył budynku radiostacji. Przez duże okna można obserwować niesamowite widoki na bliską i daleką okolicę. Ta wypuszczona część to pewnie miejsce dowódcy albo centralny punkt obserwacyjny.
Radiostacja Rüdiger 2 główny budynek
Front radiostacji. Budynek jest w kiepskim stanie. Mimo tego miejsce i sam budynek wart jest odwiedzenia.
Radiostacja Rüdiger, wnętrze budynku
Jedna z hal w środku. Jest dużo miejsca na aparaturę radiową. Rosjanie wywieźli ją zaraz po przejęciu wzgórza. Najpierw rozebrali cały sprzęt, wywieźli go do Jawora a potem głęboko, do Związku Radzieckiego.

korytarz w Radiostacja Rüdiger

Marianówka w pobliżu Radiostacji Rüdiger 2
Marianówka. Mały domek w bliskiej okolicy radiostacji służy jako schronisko.

Wnętrze budynku Radiostacja Rüdiger 2

Jesień w okolicy Radiostacji Rudiger
Radiostację Rudiger 2 odwiedziliśmy kilkukrotnie w różnych sezonach. Raz był to listopad. Mieliśmy okazję obserwować wspaniałe chmury śniegowo-burzowe i wspaniałą tęczę, która pojawiła się później. Wszystko było wspaniale oświetlone pomarańczowymi promieniami zachodzącego słońca.
Tęcza przy Radiostacji Rudiger 2
Takie widoki w listopadzie :) Było dość ciepło a z oddali nadciągały silne opady.
Nadciągający deszcz i tęcza w okolicy Radiostacji Rudiger
Przez cały czas sytuacja pogodowa rozwijała się dość dynamicznie. Ciężkie chmury deszczowo śniegowe praktycznie goniły nas od radiostacji.
Zachodzące słońce w Stanisławowie przy Radiostacji Rudiger
Dzięki granatowym chmurom i zachodzącemu słońcu po drugiej stronie doświadczyliśmy wspaniałych kontrastów. No i te jesienne drzewa! Było wyjątkowo.
Droga do Radiostacji Rudiger
Prawdę mówiąc odjechanie z tego miejsca było ostatnią rzeczą jaką wtedy chciałem zrobić. Pogoda nas mocno zaskoczyła i nie wiedziałem w którą stronę mam kierować aparat. A wszystko działo się błyskawicznie!

 

Granatowe niebo w okolicy Radiostacji Rudiger 2
Takie kontrasty były z w każdym miejscu. Granatowe niebo i lekko zielone pola w listopadowym słońcu.
Droga prowadząca do Radiostacji Rudiger 2 w Stanisławowie
A to widok na przeciwną stronę. Za mną były te granatowe chmury. Tu czyste niebo z umiarkowanym zachmurzeniem nad horyzontem. Cudownie było, ale wybrać co łapać na zdjęciach nie było takie proste :)

Widok na pole przy drodze prowadzącej do Radiostacji Rudiger 2

 

pomnik na cześć Górników pracujących w kopalni barytu w pobliżu Radiostacja Rüdiger 2
Pomnik w okolicy bramy jednostki lotniczej w Stanisławowie.
Poszukiwanie minerałów w pobliżu Radiostacja Rüdiger na hałdzie z byłej kopalni barytu
Na pobliskiej hałdzie grzebaliśmy za ładniejszymi okazami hematytów. Czasami można trafić na różne ciekawe przypadki wydobyte z rudą. Ta hałda powstała z urobku pochodzącego z kopalni barytu.
Radiostacja Rüdiger 2 i przylegająca hałda z kopalni barytu.
Baryt ze Stanisławowa który znaleźliśmy był jednym z ciekawszych egzemplarzy tego dnia.
Poszukiwanie minerałów na hałdzie w pobliżu Radiostacji Rüdiger 2
Grzebanie w rudzie gdzie dominuje hematyt (tlenek żelaza III) wiąże się z pewnymi niedogodnościami :)
Poszukiwanie minerałów w pobliżu Radiostacji Rüdiger 2
Ewelina postanowiła sprawdzić obiecujące miejsce na polanie.

Mchy w pobliżu Radiostacji Rüdiger 2

roślinność w pobliżu Radiostacji Rüdiger 2
Pierwiosnek lekarski dominował wśród roślinności porastającej hałdę w Stanisławowie.
Droga prowadząca do Stanisłałowa i Radiostacji Rüdiger 2
Takie widoki zastaniemy jadąc wiosną w stronę Stanisławowa.

Widok na okolicę w pobliżu Radiostacji Rüdiger 2

Poprzedni wpis
Nazistowski KL Gross Rosen w Rogoźnicy
Następny wpis
Dydaktyczna ścieżka przyrodniczo – kulturowa „Synklina Leszczyny”

Zobacz podobne

Agrohippika

Czarnobyl, wyprawa do Strefy Wykluczenia – cd. Zakłady Jupiter, dzień III

Czarnobyl, wyprawa do Strefy Wykluczenia – Prypeć, Elektrownia i Zakłady Jupiter, dzień III

Czarnobyl, wyprawa do Strefy Wykluczenia – przygotowania i Kijów, dzień I

Czarnobyl, wyprawa do Strefy Wykluczenia – Radar Duga, Czarnobyl 2, wieże chłodnicze, dzień IV

Czarnobyl, wyprawa do Strefy Wykluczenia – wymarłe miasto Prypeć, dzień II

Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze