***
***
Dolny Śląsk, Eksploracja, Zamki i pałace

Pałac Piszkowice – czas remontu

Pałac Piszkowice znajdujący się w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku dostał swoje drugie życie. Wybudowany został na miejscu starego renesansowego dworu. Przebudowany został w 1722 r. na barokowy pałac osiągając dzisiejszy wygląd. Kupiony jakiś czas temu przechodzi właśnie gruntowny remont. W pierwszej fazie prac zabezpieczono dach oraz zewnętrzną część ścian. Będąc w pałacu, spotkaliśmy jednego z właścicieli, który opowiedział nam o swoich planach zagospodarowania tego zabytku. Martin chce utworzyć w pałacu hotel o wyskokim standardzie. W ostatniej fazie projektu zamierza przywrócić dawną świetność wspaniałym ogrodom, które znajdowały się w około pałacu. W chwili robienia zdjęć (jesień 2015) prace budowlane posunęły się daleko od czasu zakupu. W latach PRL’u miejsce bardzo ucierpiało. Najpierw znajdowała się tu szkoła. Później pałac został opuszczony i powoli rozpoczął się etap grabieży i niszczenia. Ludzie wynosili z pałacu co się dało. Główne drzwi skończyły jako podkładka pod ziemniaki w piwnicy u jednego z okolicznych rolników, złomiarze wyczyścili wnętrza z metalowych przedmiotów i wykończeń. Wilgoć i woda dostająca się przez popękane dachówki doprowadziła do szybkiego zniszczenia drewnianych elementów i podłóg. Część parkietów wyniesiona została przez ludzi i spalona w piecach. Kamienne ornamenty również znalazły w tamtym czasie swoich nowych właścicieli… Budynek i wnętrza cały czas były narażone na działanie warunków pogodowych. Martin próbuje współpracować z okolicznymi rolnikami, prosząc o informacje na temat zaginionych elementów. Niektórzy ludzie znajdują drobne elementy i oddają je z powrotem do pałacu. Jednak nie wszystko uda się odzyskać. Większość elementów dekoracyjnych będzie musiała być stworzona od nowa na wzór zdjęć i rysunków z dawnych lat. Nowi właściciele chcą zachować oryginalny wygląd i charakter tego miejsca. A kiedy zakończą się już prace budowlane i wykończeniowe, pałac będzie wspaniałym miejscem do odwiedzenia.

Żródło: http://piszkowice.com/

Tak kiedyś wyglądały ogrody i pałac. Żródło.

Remont w Pałacu w Piszkowicach.

Widok na fasadę pałacu w Piszkowicach. Główne wejście pozbawione jest oryginalnych drzwi. Prawdopodobnie będzie konieczne stworzenie ich na nowo na wzór oryginalnych.

Pałac w Piszkowicach.

Remont pałacu trwa. Środek był bardzo zniszczony i wymaga gruntownej przebudowy.

Sklepienia łukowe widoczne od góry. Pałac w Piszkowicach.

Niecodzienny widok na górną część sklepień łukowych. Budowa takich łuków to była ciężka i skomplikowana praca jak na tamte czasy. Chociaż teraz takich już nie robią :)

Pałac w Piszkowicach.

Dzięki pracom remontowym zobaczyć można detale konstrukcyjne na ścianach. Znaleziono także butelkę z listem.

Pałac w Piszkowicach.

Schody zostały praktycznie całkowicie zniszczone. Pozostały tylko niewielkie ich części.

dawna-kraina-palac-piszkowice-7

Poddasze. Pałac w Piszkowicach. Eksploracja pałacu.

Poddasze jest bardzo przestronne. Powstaną tu pokoje dla gości.

dawna-kraina-palac-piszkowice-11

Detale i wykończenia. Pałac w Piszkowicach.

W pałacu zachowały się jeszcze częściowo elementy wykończeniowe. Zwykłe belki nośne zostały obłożone odpowiednio przyciętymi deskami tworzącymi interesujący wzór w formie kolumny.

Schody w Pałacu w Piszkowicach.

Schody są bardzo zniszczone. Mają dużo brakujących elementów a drewno zniszczone jest przez korniki i wilgoć.

Klatka schodowa. Pałac w Piszkowicach.

Kiedy klatki schodowe zostaną przywrócone do stanu z przed lat, będą stanowiły niezłą atrakcję dla wielbicieli architektury z tego okresu.

Pałac w Piszkowicach.

Wokół pałacu znajdowane są ciągle kamienne elementy dekoracyjne. Od czasu do czasu przynoszą je także ludzie z pobliskich domów. Przez lata były wynoszone i adaptowane do innych celów.

Stropy pałacowe. Pałac w Piszkowicach.

Stropy w pałacu to kolejne miejsce gdzie można podziwiać kunszt dawnych rzemieślników. Dzisiaj niszczejące, jutro ponownie będą podziwiane.

Żyrandol pod sufitem. Pałac w Piszkowicach.

Są jeszcze zachowane elementy z dawnych lat.

Elementy dekoracyjne na ścianach w Pałacu w Piszkowicach.

Elementy dekoracyjne to sztuka sama w sobie. Piękna klatka schodowa już niedługo znowu będzie witać swoich gości.

dawna-kraina-palac-piszkowice-29

W pałacu zachowały się częściowo kafelki na podłogach.Pałac w Piszkowicach.

W pałacu zachowały się częściowo kafelki na podłogach.

Pałac w Piszkowicach.

Widok na tylną i boczną część pałacu.

dawna-kraina-palac-piszkowice-18

Widok na palac z pobliskich ogrodów. Pałac w Piszkowicach.

Widok na pałac z pobliskiego ogrodu znajdującego się poniżej pałacu. Po lewej niewidoczna na zdjęciu, całkowicie zniszczona oranżeria.

Ogrody pałacowe w Piszkowicach.

Dawne ogrody zostały wyplewione i czekają na swój czas. Kiedyś będzie tu niesamowicie tak jak było dawniej.

Oranżeria przy Pałacu w Piszkowicach.

Tu znajdowała się kiedyś wspaniała oranżeria. Dzisiaj są tylko cegły i ziemia. Obecni właściciele zamierzają przywrócić to miejsce do dawnej świetności.

dawna-kraina-palac-piszkowice-22

dawna-kraina-palac-piszkowice-23

 

Portal nad wejściem do pałacu Piszkowice.

Częściowo zniszczony portal nad wejściem głównym do pałacu.

Pałac w Piszkowicach.

Ciekawy sposób na ukrycie komina. Z tyłu pałacu na dużym tarasie znajdują się dwie wieże, które były także kominami. Prawdopodobnie pod tarasem znajdowała się kotłownia albo pomieszczenie grzewcze.

To już koniec tego wpisu. Będzie nam miło, jeżeli zostawisz ocenę i napiszesz coś od siebie w komentarzu jeżeli chcesz. Zobacz też podobne artykuły, może Cię zainteresują.
Poprzedni wpis
Pałac Targoszyn
Następny wpis
Agrohippika

Zobacz podobne

Menu