Dolny Śląsk, Zamki i pałace

Zamek Grodno

Burzowy Zamek Grodno

Zamek Grodno odwiedziliśmy dwa razy i wrócimy tam na pewno jeszcze nie raz! Zamek odwiedziliśmy przy okazji wizyty w Kompleksie Rzeczka, gdzie zakupiliśmy łączony bilet pozwalający na odwiedzenie tych dwóch miejsc. Zamek znajduje się lekko na uboczu miasta ale nadal w jego części. Parking pod Zamkiem Grodno nie jest duży, znajduje się wzdłuż ulicy oraz dodatkowy plac w niewielkiej odległości od trasy prowadzącej na górę. My wybraliśmy się tam akurat w trakcie weekendu majowego więc ciężko było znaleźć wolne miejsce. Za drugim razem, poza sezonowymi hotspotami było już trochę lepiej. Podejście nie jest długie, droga prowadzi przez ładny las. Spokojnie można wybrać się z dzieckiem i wózkiem. Wejście do zamku chroni wielka brama a on sam robi dobre wrażenie. Czasami efekt psują samochody z epoki mroku stojące zaraz przed bramą no ale trudno, takie czasy.
Zamek Grodno jest średniej wielkości zamkiem położonym na malowniczym wzniesieniu. Wysokie mury uniemożliwiają oglądanie okolicy ale od czego są wysokie wieże, na które wejdziemy trochę później :) Na zamkowym dziedzińcu odbywały się akurat pokazy i grała średniowieczna muzyka a to za sprawą wydarzenia organizowanego w tym czasie na zamku. Po przekroczeniu bramy znaleźliśmy się w dawnej średniowiecznej krainie. Na placu toczyły się walki rycerzy, alejkami przechadzali się giermkowie, panny dworu i lekko podpici rzemieślnicy. W parnym powietrzu unosił się zapach dymu z ogniska pomieszany z zapachem pieczonych kiełbas. Cały czas słychać było głośną, średniowieczną muzykę a w oddali zbliżała się burza. Uwielbiam takie klimaty! Słońce mocno świeciło. Przeszliśmy szybko między tłoczącymi się turystami szukającymi idealnej pamiątki, zobaczyliśmy co dostępnego jest na średniowiecznych straganach i poszliśmy zwiedzać zamek. W środku, w porównaniu do innych zamków za dużo nie było do zobaczenia. Jednak warto zobaczyć jego środek. Sama architektura zamku jest bardzo interesująca i warta przyglądnięcia się jej bliżej. W tym czasie burza była już blisko. Wyszliśmy ponownie na plac gdzie ulewny deszcz ostro zacinał, skutecznie wszystkich przeganiając z dziedzińca zamkowego. Schroniliśmy się pod zadaszeniem jednego ze straganów i cierpliwie czekaliśmy na koniec burzy. Pioruny jeden po drugim rozświetlały ciemną od chmur i deszczu okolicę. Grzmoty były mocne i zdecydowane, typowa majowa burza :) Taką również uwielbiam, szczególnie będąc na zamku :)

W cieniu starej lipy

Po około godzinie, burza poszła dalej zostawiając za sobą niesamowicie pachnące, mokre i orzeźwiające powietrze. Wcześniej duszne i parne teraz było balsamem na duszę i ciało. Postanowiliśmy udać się na wieżę. Teraz nie było już zagrożenia oberwania piorunem. Widok z wieży zaskoczył nas, tak że nie chcieliśmy z niej schodzić! Wszędzie las. Piękny, soczyście zielony las a nad nim mgliste obłoki parującej wody. Chmury były już delikatnie białe i przeplatały się z mocno niebieskim niebem. Po chwili na górze zaczęło pojawiać się coraz więcej turystów. Wróciliśmy więc na dziedziniec, schodząc drewnianymi, krętymi schodami. Na dziedzińcu znowu wróciło średniowieczne życie. My przez jakiś czas siedzieliśmy sobie, delektując się atmosferą i miejscem. Muzyka grała, piwo się lało, zapachy nadchodziły z każdej strony, ludzie rozmawiali, dzieci głośno krzyczały, z daleka słychać było głośne, metaliczne uderzenia wydawane przez spotykające się z dużą prędkością półtoraręczne miecze a powietrze nadal było bardzo przyjemne. Kolory na zamku szalały. Szare i lekko żółte ściany kamiennych murów mieszały się z piękną zielenią drzew i pstrokatymi kolorami straganów, średniowiecznych ubrań i blaskiem stali noszonej przez rycerzy. Było tak wspaniale, że nie chcieliśmy wyjeżdżać. Wróciliśmy tam jeszcze raz i wrócimy ponownie.

Trochę przydatnych informacji

Dane adresowe

Wzgórze Zamkowe,
58-321 Zagórze Śląskie
Tel: 74 845 33 60
www: zamekgrodno.pl

Wyświetl większą mapę

Zdjęcia na Zamku Grodno

Droga do Zamku Grodno
Droga do Zamku Grodno prowadzi przez świetny las.
Szai turystyczne w okolicy Zamku Grodno.
Nie ma żadnych trudności aby do niego dotrzeć. Spokojnie można wybrać się z dzieckiem i wózkiem.
Wejście do Zamku Grodno
Fasada zamku jest ciekawa i robi wrażenie na odwiedzających. Czasami jednak zasłania ją grupa samochodów stojąca zaraz przy wejściu. Mrooook!
Krzyże pokutne w Zamku Grodno.
Krzyże pokutne występują na Dolnym Śląsku bardzo często. Kiedy człowiek popełnił morderstwo, stawiał krzyż w tym miejscu. Zobowiązany był także do zapłacenia za pogrzeb i sąd oraz łożenia na utrzymanie rodziny. Był również zobowiązany do odbycia pielgrzymki boso do ziemi świętej. Krzyże stawiano w formie przestrogi i pamięci.
Dziewica norymberska na Zamku Grodno w sali tortur.
Uwielbiam pierniki norymberskie, mam do nich słabość, ale dziewice mieli szkaradne ;) A tak na poważnie to strasznie lubię te pierniki :) Dziewica norymberska była okrutną formą tortury. Do wewnątrz wpychano ofiarę i zamykano wrota sarkofagu. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że środek wypełniony był ostrymi kolcami. Kolce przebijały ciało ofiary w miejscach gdzie nie było istotnych dla życia organów.
Sala tortur na Zamku Grodno
W średniowieczu mieli bezkompromisowe podejście do spraw. Kolce, wałki, przebijanie, rozcinanie, rozciąganie, łamanie, przypalanie i wiele innych rozwiązań rozwiązujących ludziom języki. Albo po prostu robiono to dla zadania bólu i uśmiercenia człowieka w sposób bardziej wyszukany oraz ku przestrodze innym. To były inne czasy, bardzo ciemne czasy.
Ornamenty na Zamku Grodno
Zamek ma wiele detali, które przykuwają uwagę. Ich wykonanie jest dokładne i robi wrażenie.
Wystawa historycznych fotografii na Zamku Grodno
Na zamku zobaczyć można wystawę starych fotografii i rysunków przedstawiających dawny zamek. Wyglądał imponująco!
Trofea na zamku Grodno.
Trofea myśliwskie są nieodzowną częścią komnat w zamku. Dziki, jelenie, koziołki, wszystko co da się upolować wisi na ścianie.
Komnaty zamkowe w Zamku Grodno
W komnatach oglądać można wyposażenie i meble używane przez dawnych właścicieli zamku.

Komnaty w Zamku Grodno

Komnaty na Zamku Grodno
Zamkowe komnaty wyglądają bardzo surowo. Są meble, obrazy, zbroje. Zamek ma swój klimat.
Schody na zamku Grodno.
Zamek ma wiele poziomów. Na każdy z nich dostać się można ciekawymi schodami.
Detale na zaku Grodno.
Takie detale są typowe dla zamków i dodają im charakteru. Jest minimalistycznie i surowo.
Burza na Zamku Grodno
Podczas naszej wizyty na zamku, złapała nas niemała burza. Cały jarmark został przerwany i wszyscy schowali się gdzie mogli. Dotychczas parne i suche powietrze zrobiło się bardzo przyjemne i wilgotne.
Dziedziniec Zamku Grodno.
Po ulewie życie ponownie wróciło na dziedziniec. My poszliśmy zwiedzać górne partie zamku.
Barwne wykończenia elewacji na Zamku Grodno
Elewacje są pięknie wykończone. Zamek robi wrażenie i ma swój urok.
wisok z wieży na Zamku Grodno
Widoki z wieży zapierają dech, szczególnie zaraz po burzy. Piękne lasy i unosząca się nad nimi mgła. Było pięknie.
Zamek Grodno z wieży. Widok na dolne części zamku.
Na wieży spędziliśmy chwilę. Widoki były niesamowite. Padający chwilę wcześniej deszcze oczyścił powietrze polepszając widoczność. Można też było odetchnąć świeżym, wilgotnym powietrzem pachnącym deszczem.
Widok na Zamek Grodno z wieży zamkowej.
Po krótkiej chwili wyszło ponownie słońce. Chmury ustąpiły a niebieskie niebo dodało jeszcze większego uroku okolicy.

lipa-sadowa

dziedziniec na Zamku Grodno
Na dziedziniec powoli zaczęli wracać turyści i rycerze.

armata-z-tuluzy

piwo Koreb na Zamku Grodno.
Browar KoreB. Piliśmy, bardzo nam smakowało. Polecamy! Do tego ma swój średniowieczny charakter :)

zamek-grodno-12

zamek-grodno-18

zamek-grodno-13

zamek-grodno-14

Następny wpis
Sztolnie Walimskie – Podziemny Kompleks Rzeczka

Zobacz podobne

Agrohippika

Dydaktyczna ścieżka przyrodniczo – kulturowa „Synklina Leszczyny”

Gościniec Pod Gruszą

Jesienny Pałac Kamieniec

Kopalnia uranu Podgórze w Kowarach

Kowalowe Wzgórze

Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze