Dolny Śląsk, Kopalnie i sztolnie

Sztolnie Walimskie – Podziemny Kompleks Rzeczka

Dolny Śląsk obfituje w ciekawe i tajemnicze lokalizacje a jedną z nich jest Kompleks Rzeczka do którego wybraliśmy się tym razem podczas naszej wizyty na Dolnym Śląsku. III Rzesza pozostawiła po sobie wiele miejsc, które przez lata działalności były najbardziej tajnymi i strzeżonymi ośrodkami. Laboratoria, kopalnie, podziemne zakłady produkcji broni konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, schrony i bunkry. Chyba najbardziej znanym tworem jest Kompleks Riese (niem. olbrzym) górniczo-budowlany projekt ówczesnych hitlerowskich Niemiec. Jednym z elementów Olbrzyma był Kompleks Rzeczka znajdujący się w Walimiu. W skalistym zboczu wzniesienia Ostra (niem. Spitzenberg) wykuto trzy wejścia do sztolni między którymi znajdują się duże hale. Długość korytarzy wynosi 500m a powierzchnia to prawie 2500 m².

Nad Rzeczką

Wybraliśmy się tam z samego rana bo do przejechania mieliśmy jakieś 50 km z Villa Greta w Dobkowie, gdzie wtedy mieszkaliśmy. Droga prowadziła przez pola i małe wioski oraz czasami niewielkie miasta. Większość trasy spędziliśmy otoczeni pięknymi polami żółtego, kwitnącego rzepaku oraz towarzystwie przydrożnych drzew. Za każdym razem kiedy mamy kontakt z takimi widokami nie możemy powstrzymać się od okrzyków radości :) Dojechaliśmy do Walimia. Dojazd do miejsca, gdzie znajdował się parking nie był zbyt trudny, po pierwsze jechaliśmy z GPS’em a po drugie w Walimiu znajdują się znaki kierujące do kompleksu. Zakupiliśmy bilety łączone uprawniające do odwiedzenia Kompleksu Rzeczka i Zamku Grodno.
Kompleks Rzeczka odwiedziliśmy wiosną a dokładniej w maju. Było już bardzo ciepło. Mimo tego, wewnątrz kompleksu panowała stała temperatura ok 4-6°C. Przy wejściu zawiało przyjemnie chłodem. Wchodząc coraz dalej robiło się zimno ale szybko przyzwyczailiśmy się do temperatury. Odwiedzając wszystkie sztolnie pamiętać trzeba o zabraniu jakiegoś cieplejszego ubrania. Łatwiej się zwiedza nie zwracając uwagi na temperaturę.  Zobacz jak w skrócie wyglądała nasza wizyta w Kompleksie Rzeczka a później wizyta w Zamku Grodno.

Odległość w metrach między głównymi obiektami Kompleksu Riesie. Źródło: Wikipedia

 

Dane kontaktowe:

Sztolnie Walimskie

ul. 3-go Maja 26 w Walimiu.
Tel.: 74 84 57 300

 

Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu. Po drodze mijaliśmy pola rzepaku.

Ogromne pola rzepaku. Dla jednych wspaniały widok dla innych przekleństwo :) Podczas bardzo ciepłych dni wiosennych potrafią wypełnić okolicę specyficznym zapachem :)

Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu. Po drodze mijaliśmy pola rzepaku.

Z jednej strony piękna, soczysta zieleń z drugiej rażąca w oczy żółć rzepaku. Po środku piękna alejka z drzewami i pamiętająca jeszcze chyba Niemców droga :) Takie klimaty uwielbiamy i nie da się zaprzeczyć, że jest pięknie!

Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu. Widok na pobliskie wzniesienia.

Zbliżając się do Walimia zobaczyć można wiele wzniesień po drodze. Bogate złoża rud metali i minerałów przez wieki przyciągały całe rzesze górników i poszukiwaczy. Okolice najbardziej bogate są głównie w żelazo, miedź a kiedyś uran i złoto. Wydobywano tu także inne wartościowe metale używane w przemyśle.

Wejście do trzeciej sztolni kompleksu Rzeczka. Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu.

Jedno z trzech wejść do Kompleksu Rzeczka. Wchodząc, poczuliśmy powiew chłodnego powietrza. Trzeba pamiętać aby ubrać się wchodząc do środka szczególnie w lecie, kiedy na zewnątrz jest bardzo ciepło.

Karabin maszynowy przy głównym wejściu do korytarza. Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu.

Pierwszych metrów korytarza strzeże CKM. Wartownik miał za zadanie zatrzymać każdego kto nie posiadał przepustki. Pamiętać należy, że dawniej za czasów hitlerowskich obiekt był utrzymywany w ścisłej tajemnicy.

Centrala telefoniczna wewnątrz Kompleksu Rzeczka. Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu.

Wewnątrz znajdowała się centrala telefoniczna umożliwiająca komunikację. Na zewnątrz funkcjonowała wtedy jedna z większych centrali telefonicznych jakie nie miały inne miasta. Pamiętać trzeba, że był to rok 1943-1945. W tym czasie w Polsce nikt nie słyszał o takim wynalazku a już na pewnie nie w południowej części Polski.

Wystawa elementów wyposażenia w Kompleksie Rzeczka. Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu.

Karabiny maszynowe, telefony oraz filtry powietrza. Wewnątrz kompleksu zobaczyć można oryginalne elementy wyposażenia, pozostawione przez nazistów.

Wnętrza Kompleksu Rzeczka. Korytarze i hale. Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu.

Wnętrza kompleksu są surowe, beton z widniejącymi śladami po szalunkach, ostra skała w której wykuto przejścia, betonowe podłogi i korytarze techniczne zalane wodą oraz błoto. Tunele budowane były w pośpiechu przez więźniów obozów KL Gross-Rosen i innych. Zginęło tu wielu ludzi budujących te korytarze.

Zasypane przejścia i niedokończone ściany w kompleksie Rzeczka. Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu.

Część przejść została wysadzona i zasypana podczas ewakuacji nazistów. Kilka tuneli i betonowych konstrukcji nie została również dokończona.

Wnętrza kompleksu Rzeczka. Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu.

Wewnątrz zobaczyć można wiele metalowych konstrukcji, kabli, szyn i innych technicznych rozwiązań wykonanych na potrzeby funkcjonowania obiektu. Dzisiaj wszystko jest już w kiepskim stanie, zniszczone trudnymi warunkami panującymi w tunelach.

Wnętrza tuneli w kompleksie Rzeczka. Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu.

Woda nie daje za wygraną. Cały czas gdzieś się przedziera między skałami wypłukując wapno z betonu i inne minerały ze skał. Jest to powolny proces ale dokładnie taki sam jak ten, który kształtował przez miliony lat wnętrza jaskiń. W ciasnych korytarzach zobaczyć jeszcze można małe wagoniki górnicze używane przez więźniów podczas morderczej pracy kopania tuneli. Większość została wykuta za pomocą ręcznych młotów, kilofów, łopat i dynamitu.

Wagoniki towarowe w kompleksie Rzeczka. Wizyta w kompleksie Rzeczka w Walimiu.

Wagoniki używane do transportu podkładów i belek nośnych. Poruszały się oczywiście przy pomocy siły ludzkich mięśni. Pchane były przez więźniów co nie było łatwym zadaniem, ich ciężar był zazwyczaj ogromny.

Niedokończone tunele w kompleksie Rzeczka. Tu zginęło tysiące więźniów podczas nieludzkiej pracy.

W tym miejscu zobaczyć można jak pracowali więźniowie. Oddali swoje życie podczas morderczej pracy pod nadzorem nazistów. Ludzie umierali tu z wycieńczenia, ekstremalnie ciężkich warunków lub z powodu pylicy. Warunki były dalekie od przyzwoitych. Śmierć przychodziła także z rąk nazistów.

Wystawa sprzętu wojskowego przed Kompleksem Rzeczka. Wycieczka do Walimia - kompleks Rzeczka

Przed wejściem zobaczyć można także ekspozycję sprzętu wojskowego. Głównie haubice i działka przeciwlotnicze.

Espozycja sprzętu górniczego w Kompleksie Rzeczka.

Na zewnątrz przyglądnąć się można także jak wyglądał ciężki sprzęt górniczy wykorzystywany podczas budowy tuneli.

Poprzedni wpis
Zamek Grodno
Następny wpis
Kopalnia uranu Podgórze w Kowarach

Zobacz podobne

guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
Menu