Dolny Śląsk, Muzea i wystawy

Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie – Dymarki Kaczawskie

Dwie wieże

Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie znany także jako Dymarki Kaczawskie odwiedziliśmy wielokrotnie i jest również naszym ulubionym punktem na Dolnym Śląsku. Zawsze tam jedziemy będąc w okolicy. Skansen znajduje się głęboko w lesie. Z każdej strony prowadzi droga asfaltowa i bardzo łatwo tam dojechać. Nas za pierwszym razem wiódł GPS ale kilka kilometrów wcześniej znajdują się znaki informujące o kierunku więc nawet bez nawigacji można tam trafić. Za każdym kolejnym razem jechaliśmy z Villa Greta i już bez żadnego wspomagania :). Miejsca do parkowania jest dużo, no może poza czasem, kiedy organizowane są uroczystości i jarmarki bo wtedy okolicę zalewają turyści. Bardzo dobrze, bo miejsce jest naprawdę ciekawe i warte zobaczenia.
Skansen nie jest duży. Na jego terenie znajdują się dwie wieże a dokładniej piece wapiennicze służące kiedyś do wypalania wapienia. Teraz nie są już wykorzystywane do tego celu ale za to można na nie wejść i pooglądać wszystko z wysokości. Zaglądnąć można także do środka. Robi wrażenie. Pamiętać należy, że piece te zbudowano w czasach, kiedy nie było potężnych dźwigów i technologii jaką mamy dostępną teraz. Na terenie skansenu znajduje się również karczma i miejsce noclegowe a także Izba tradycji górniczych.

W sezonie często można trafić na różne wydarzenia. Wtedy także pojawiają się lokalni rzemieślnicy i artyści. Dla smakoszy dawnych smaków przygotowane są podpłomyki z własnoręcznie zmielonej mąki na żarnach i wypiekane na blasze nad ogniskiem. Spróbować można także innych smaków dawnej kuchni. Na straganach znajdziesz wyroby gliniane, spróbujesz samodzielnie stworzyć kartkę papieru dawną metodą czerpania albo zobaczysz jak kiedyś pracowali kowale. Tło wypełniają dźwięki tłumu oraz pobliskiej kapeli grającej dawne i trochę nowsze utwory.
Bardzo widowiskową atrakcją przy okazji tych jarmarków czy innych wydarzeń jest prawdziwy wytop miedzi w mniejszych piecach znajdujących się na terenie skansenu zaraz obok ich większych kuzynów. Przez cały dzień piece są rozgrzewane, topiąc miedź. W momencie kiedy metal jest już płynny, otwierany jest otwór w dolnej części pieca i wylewa się gorąca struga rozgrzanego do czerwoności metalu. W bliskiej odległości od pieca robi się wtedy bardzo gorąco a powietrze wypełnia się dymem o charakterystycznym zapachu.
Osoby chcące spróbować samodzielnie odlać sobie pamiątkę z cynku lub aluminium mają taką szansę. W jeszcze mniejszym piecu rozgrzewany jest metal aż osiągnie stan płynności. Każdy chętny, pod okiem wykwalifikowanego opiekuna może wykonać swój odlew.

Szlakiem margli miedzionośnych

Obok skansenu znajduje się świetna ścieżka edukacyjna. Prowadzi przez piękny las pokazując po drodze miejsca gdzie poszukiwano i wydobywano dawniej margle miedzionośne. Wyprawa ścieżką jest bardzo przyjemna a przy okazji można dowiedzieć się czegoś o dawnym górnictwie i hutnictwie. Na rysunkach zobaczysz jak wyglądały dawne sztolnie i szyby, które teraz masz pod nogami i obecnie są małymi zagłębieniami w ziemi albo murowanymi piwniczkami. Zobacz nasze przejście ścieżką edukacyjną w Leszczynie.

Dla wielbicieli geocachingu mamy dobrą informację. Na terenie skansenu znajduje się cache a cała wyprawa ścieżką dydaktyczną zaowocuje kilkoma następnymi. Zobacz na swoją mapę w aplikacji. Polecam przygotować sobie wcześniej kesze w okolicy, zapisując je i mając dostęp w trybie offline. Skansen i ścieżka dydaktyczna leżą w dolinie więc dla używających aplikacji w trybie online może być problem. Czasami w lesie wraca zasięg. Ci którzy używają Garminów albo innych GPS’ów wiedzą co robić ;) Polecamy to miejsce bo historia i okolica jest bardzo interesująca. Do zobaczenia w Leszczynie. Drimteam pozdrawia!

 

Trochę przydatnych informacji

GODZINY OTWARCIA SKANSENU

Sezon letni:
kwiecień – listopad
wtorek – piątek: 10:00 – 18:00

sobota- – niedziela: 12:00 -20:00

Sezon zimowy
grudzień – marzec

wtorek – piątek: 10:00 – 17:00

sobota- – niedziela: 11:00 – 19:00

Poniedziałek NIECZYNNE

Wstęp na teren skansenu BEZPŁATNY

ADRES:

Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych
Leszczyna 1A
59-500 Złotoryja

KONTAKT:

+48 76 819 73 03
email: [email protected]

www.skansen.dymarkikaczawskie.pl

Zobacz również  dydaktyczna ścieżkę przyrodniczo – kulturową „Synklina Leszczyny” w Parku Krajobrazowym Chełmy znajdującą się tuż przy Dymarkach Kaczawskich..

Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

Skansen wita swoich gości kamiennym murem i drewnianą bramą, która jest otwarta w godzinach pracy Skansenu.

Bliźniacze piece. Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

Dwa bliźniacze piece również witają gości skansenu. Z ich szczytu zobaczyć można całą okolicę skansenu a na górę prowadzą kręte schody wewnątrz.

Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

Skansen odwiedziliśmy wielokrotnie. Pierwszy raz byliśmy tu kiedy nie miał jeszcze dzisiejszej formy. Byliśmy dużo wcześniej przed generalnym remontem. Kolejny raz odwiedziliśmy to miejsce podczas uroczystego otwarcia. Następne wizyty były w różnych porach roku. Tam zawsze jest coś co nas przyciąga.

Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

Podczas uroczystego otwarcia skansen był pełen ludzi. Zobaczyć można było pracę rzemieślników i artystów. Smakosze mogli spróbować palonej na miejscu kawy.

skansen-w-leszczynie-godziny-otwarcia-1

skansen-gorniczo-hutniczy-8

Wytapianie miedzi. Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

Jedną z głównych atrakcji dnia było wytapianie miedzi w piecach. Był to powolny proces trwający cały dzień ale na efekt warto było czekać. Po otwarciu zasuwy wylał się gorący strumień płynnej miedzi przypominający prawdziwą lawę. W odległości 1,5 m od tego miejsca ciężko było wytrzymać. W twarz uderzało gorące powietrze.

Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

Na straganach zobaczyć można jak pracują różni rzemieślnicy produkujący pieczątki, papier. Każdy mógł spróbować swoich sił w czerpaniu papieru lub pomagając kowalowi w jego codziennej pracy.

Tworzenie odlewów. Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

Drugą atrakcją cieszącą się dużym zainteresowaniem podczas takich dni w Skansenie jest wykonywanie odlewów.

Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

Na terenie skansenu zobaczyć można różne artefakty górnicze. Taki wagonik /lokomotywa używany był do wywozu urobku z kopalni.

skansen-w-leszczynie-godziny-otwarcia-2

Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

Ludzie przybywają tu tłumami. Miejsce przyciąga swoim urokiem.

podplomyki

Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

Rodzice zabierają też swoje pociechy. Można tu wypocząć, zjeść i dobrze się bawić a na dokładkę zobaczyć dawne metody pracy oraz dowiedzieć się czegoś o historii górnictwa i hutnictwa.

skansen-gorniczo-hutniczy-6

Skanen górniczo-hutniczy w Lesczynie. Dymarki Kaczawskie

W budynku skansenu znajduje się ekspozycja dotycząca górnictwa i hutnictwa.

skansen-gorniczo-hutniczy-2

skansen-gorniczo-hutniczy-4

skansen-gorniczo-hutniczy-5

 

Poprzedni wpis
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Następny wpis
Nazistowski KL Gross Rosen w Rogoźnicy

Zobacz podobne

guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
Menu