Miasteczko Galicyjskie to czasopowracacz wysyłający nas do dziewiętnastowiecznej Galicji a właściwie jej części, w czasie austriackich rządów na tych terenach. Na środku znajduje się małomiasteczkowy ryneczek z ratuszem oraz gospodą gdzie można zjeść i nocować. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu jest częścią Sądeckiego Parku Etnograficznego. Jest to odrębne miejsce położone niedaleko skansenu oraz prezentuje zupełnie inną epokę w architekturze i kulturze.
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Budynki zostały zaprojektowane i wzniesione na podstawie dawnych dokumentów, rycin, zdjęć i planów. Odwzorowano wygląd domów z małych miasteczek Sądecczyzny, głównie Starego Sącza, Ciężkowic czy Czchowa. Wszystkie detale i wyposażenie zostało odwzorowane z ogromną dbałością o detale i zgodność historyczną. Znalazły się także osoby, które przekazały oryginalne elementy wyposażenia domowego. Dzięki temu podczas zwiedzania można oglądać w domach prawdziwe przedmioty używane dawniej podczas codziennych zajęć. Zobaczyć można także ratusz, gospodę galicyjską, atelier fotograficzne, aptekę ze świetną kasą i masą przeróżnych medykamentów łącznie z truciznami :) oraz gabinet dentystyczny. Jest także remiza straży pożarnej, antykwariat, zegarmistrz, sklep z warsztatem snycerza, Galeria Paszyńska, pracownia ceramiczna i drukarnia, dwór szlachecki, dom krawca, Cukiernia Lwowska, poczta galicyjska, sklep kolonialny z warsztatem szewca, magiel i fryzjer, posterunek żandarmerii oraz kapliczka św. Floriana w centralnej części ryneczku. Budynek w którym znajduje się kasa i pomieszczenia administracyjne jest rekonstrukcją nieistniejącego już budynku z Zakliczyna. Od czasu do czasu w Miasteczku Galicyjskim organizowane są wydarzenia przyciągające turystów. W trakcie takich dni przyglądnąć się możesz pracy rzemieślników i artystów a mały ryneczek ożywa jak za dawnych lat. Z uliczki dobiega donośny śpiew i dźwięki katarynki. Po uliczkach przechadzają się kobiety i mężczyźni przebrani w stroje z epoki. Dawny klimat udziel się każdemu.
Przed Miasteczkiem znajduje się duży parking. Idąc w stronę rzeki można dojść przez las do Sądeckiego Skansenu trafiając po drodze do kościoła ewangelickiego i przechodząc wzdłuż ścian domów z charakterystycznymi bramami i podwórzami. Można zobaczyć także wnętrza tych domów.
Dane kontaktowe
Adres: 33-300 Nowy Sącz, ul. Lwowska 226
Telefon: 18 444 35 70
www: www.muzeum.sacz.pl

Kościół ewangelicki ze Stadeł

Sektor kolonistów niemieckich

Sektor kolonistów niemieckich – jedna z ekspozycji.

W miasteczku znajdują się domy różnego typu. Od bogatych po biedniejsze domostwa.

Podczas wydarzeń w Miasteczku zobaczyć można pracujących rzemieślników i artystów.

W aptece można znaleźć równe ciekawe medykamenty. Obok, w pomieszczeniu naprzeciwko możesz zobaczyć jak wyglądał gabinet dentystyczny. Cieszę się, że żyjemy w czasach technologii i bezpiecznych znieczuleń punktowych ;)

Kasa w aptece to prawdziwe dzieło sztuki. Wspaniałe ornamenty i wykończenie kasy robi wrażenie na gościach. Kasa oczywiście działa.

Mimo zacnej profesji i wielu zegarów na ścianie u zegarmistrza czas się zatrzymał :)

W pracowni ceramicznej zobaczyć można prawdziwy piec do wypalania gliny.

Garnki i dzbanki wstępnie wypalone w piecu.

W Miasteczku znajduje się także straż pożarna. Zobaczyć możesz wyposażenie z minionej epoki, wozy, pompy, mundury i inne przedmioty używane przez strażaków.

Do domów położonych w dalszej części Miasteczka prowadzą uliczki pośród zielonych trawników. Można poczuć klimat dawnej Galicji.

Ratusz znajdujący się w Miasteczku Galicyjskim to niezrealizowany projekt ratusza ze Starego Sącza. NIe było tam miejsca aby go postawić.

A taki komitet powitalny czeka na tyłach Miasteczka Galicyjskiego. Świetne są te kozy :)