Ruiny Zamku w Lipie
Dolny Śląsk, Geocaching, Zamki i pałace

Ruiny Zamku Rycerskiego w Lipie

Na Dolnym Śląsku nie brakuje pałaców, zamków i dworów w różnym stanie rozkładu. Zamek, a raczej ruiny zamku rycerskiego w Lipie, są pozostałością budowli pełniącej niegdyś rolę strażnicy.

Krótka historia ruin zamku rycerskiego w Lipie

Nie od końca wiadomo na czyje zlecenie został postawiony i kiedy dokładnie się to stało. Jego budowa datowana jest na okres XIII/XIV w. ze wzmiankami, że mogła powstać także później i pierwotnie miała formę gotycką. Powstanie zamku wiąże się z działaniami Templariuszy. Pierwszy znany właściciel, o którym wspominają dokumenty z roku 1309 to Henryk von Lipa. W XVII wieku zamek ponownie przechodził przebudowę w stylu renesansowym. Wielokrotnie przechodził z rąk do rąk rodzin panujących na tych terenach na przełomach wieków. Kiedy czasy się zmieniły pod koniec XVIII wieku i budowla utraciła znaczenie militarne, zamek został przerobiony na magazyn. Jeszcze w roku 1834 hrabia Rudolph von Stillfried-Rattonitz kupił zamek w Lipie i go odrestaurował, w formie tym razem neogotyckiej. Lata siedemdziesiąte zeszłego wieku przyniosły kolejną próbę odbudowy, ale jak na te czasy przystało, więcej zniszczono niż naprawiono. Przez ostatnie stulecia zamek był także traktowany jako źródło surowca dla pobliskich folwarków. Wiele elementów zniszczono i rozkradziono. Jeszcze w latach 80. XX wieku zamek miał część dachu, kamienne portale i nawet okiennice. Dzisiaj zostało z niego niewiele.

Jak dojechać do zamku w lipie?

Zwiedzanie Zamku Lipa jest aktualnie bezpłatne. jednakże trzeba być ostrożnym ponieważ budynek grozi zawaleniem i jest to teren prywatny. Z tego co było widać, to podejmowane były prace zabezpieczające. Zamek znajduje się niedaleko od drogi, tuż przy końcu wsi Lipa, jadąc w kierunku Mysłowa, znajdziesz go po lewej stronie drogi. Na miejscu można też znaleźć skrzynkę geocachową.

 

Droga do Ruin Zameu Lipa
Przy drodze można znaleźć oznaczenie kierujące w stronę ruin zamku.
droga na Zamek Lipa
Taką ścieżką dochodzimy do ruin zamku w Lipie
Ruiny Zamku Lipa
Z daleka ruiny prezentują się okazale. To musiało być wspaniałe miejsce w okresie swojej świetności. Ciekawe czy pod ziemią skrywa jakieś tajemnice!?
Zamek Lipa - ruiny
Kiedyś była tu także fosa. Dawno temu została zasypana. Teraz ruiny zamku otacza zniszczony mur.

Pozostałości po Zamku Lipa

Ruiny zameku w Lipie
Teren i ruiny mają swój urok. Szarość kamieni, czerwień ceglanych portali i stare drzewa.
Wieża i cześć ruin zameu Lipa
Wieża jeszcze się trzyma. Niesamowite jest, że to ponad 7 wieków nieprzerwanej egzystencji w tym miejscu.
Ruiny zamku w lipie
Mury wyglądają na nie starsze niż 120 lat. Wspaniale się trzymają.
Piramida na zamku w Lipie, nazywana kuchnią
Piramida na zamku w Lipie, nazywana kuchnią. Mi to wygląda na wielki komin :)
Poprzedni wpis
Gościniec Pod Gruszą
Następny wpis
Minieuroland – Park Miniatur w Kłodzku

Zobacz podobne

guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
Menu