Park Miniatur w Ropie
Małopolska, Parki Miniatur

Park miniatur w Ropie

Park miniatur w Ropie, bo dzisiaj o nim będzie, to zbiór miniatur cerkwi i kościołów z regionu. Na pewno znacie Park Miniatur w Kowarach, Minieuroland w Kłodzku i Park Miniatur na Podkarpaciu. To duże parki. Można zobaczyć tam większość obiektów z lokalnego podwórka lub ze świata (głównie w Minieurolandzie). A jeżeli wybierasz się do Ropy, małej miejscowości w pobliżu Jeziora Klimkowskiego (technicznie to zbiornik zaporowy) na terenie dawnej Łemkowszczyzny to możesz spędzić chwilę w niewielkim ale przyjemnym mini parku miniatur :) Tak, jest on mini w porównaniu do swoich większych kolegów. Będąc przy okazji w Gościńcu Dworskim w Ropie poszliśmy zobaczyć to maleństwo, dwukrotnie :). Miniatury najlepiej prezentują się późnym popołudniem, podczas zachodu słońca, szczególnie we wrześniu.

Park Miniatur w Ropie

Park powstał w 2012 roku będąc wynikiem projektu „Architektura Beskidu Niskiego w miniaturze” przy współpracy Stowarzyszenia Pogranicze ze słowackim partnerem Hornošarišské Osvetové Stredisko.
Miniatury wykonane są przez Janusza Kuliga. Stworzył je z dużą dokładnością w skali 1:25.  Jest ich tam kilkadziesiąt sztuk. To ten sam autor miniaturowych kościołów i cerkwi w Parku miniatur w Myczkowcach. Park w Ropie obejmuje budowle znajdujące się na terenie Beskidu Niskiego w części Polskiej i Słowackiej.
Niestety, obecnie o miniatury chyba nikt nie dba, no może, poza koszeniem trawy wokół nich. Miniatury mają już swoje lata ale mimo tego w miarę dobrze się trzymają. Szkoda mi trochę tych małych perełek. Lubimy odwiedzać takie miejsca bo oprócz tego, że w ciągu kilku chwil poznamy ciekawe obiekty w regionie i zobaczymy czego możemy oczekiwać jeżdżąc po okolicy to również możemy podziwiać kunszt ich wykonania. Trudna to i precyzyjna praca godna podziwu.
Gorąco polecamy cały region, jest inny niż reszta okolic Nowego Sącza. Jadąc tam, za każdym razem mamy wrażenie, że jesteśmy w innej krainie. Tak jakby trochę magii tam jeszcze zalegało, takiej innej, dawnej, ludowej. A do tego ze szczyptą bieszczadzkich klimatów.

Zazwyczaj brama jest otwarta. Park zwiedzać można w dowolnym czasie. Zostawiając samochód na parkingu przed Gościńcem Dworskim, dojście zajmuje jakieś 40 sekund. Obok parku zobaczyć można także dość surowo wyglądający budynek z ciekawymi ornamentami (stan na 2016 rok). Może kiedyś i on doczeka się remontu i drugiego życia jak jego dworscy sąsiedzi poniżej.
A jeżeli macie za daleko aby jechać tam osobiście to możecie popatrzeć na nasze zdjęcia :)

Parafia św. Michała Archanioła w Ropie przy Parku Miniatur w Ropie
To akurat nie miniatura :) Parafia św. Michała Archanioła w Ropie
Park Miniatur w Ropie, jedna z miniatur
Cerkiew pw. św. Łukasza w Kunkowej
Park Miniatur w Ropie, miniaturowy kościółek
Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogurodzicy – Mikulasova
Park Miniatur w Ropie
Budownictwo świeckie regionu górnego Szarysu
Park Miniatur w Ropie, małe zabudowania
Budownictwo świeckie regionu górnego Szarysu

Park Miniatur w Ropie, mała cerkiew

Park Miniatur w Ropie z widokiem na otoczenie
W parki miniatur mamy też widok na pełnoskalowe obiekty za płotem :)

Park Miniatur w Ropie i widok na miniaturowy kościółek

Park Miniatur w Ropie
Skala miniatur jest niewielka i z daleka giną w otoczeniu. Ich rozmiar można porównać do pobliskiego budynku.

Park Miniatur w Ropie

Park Miniatur w Ropie, budynek tuż przed wejściem
Budynek ma potencjał. Może kiedyś znowu będzie mógł dostać drugie życie.
Poprzedni wpis
Gościniec Dworski w Ropie
Następny wpis
Minieuroland – Park Miniatur w Kłodzku

Zobacz podobne

guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
Menu