Zamek Lubowla
Grody i skanseny, Słowacja

Skansen w Starej Lubowni

Skansen w Starej Lubowni (w Lubowli) odwiedziliśmy przy okazji wizyty na Zamku w Lubowni, który znajduje się tuż nad skansenem. Bilet jest łączony i można w jednej cenie odwiedzić te dwa miejsca. Dojście z parkingu do skansenu zajmuje nie więcej niż 2 minuty.

Skansen w LubowNi – słowacki czasopowracacz

Zaraz po przejściu przez bramkę ukazuje się nam widok tego przyjemnego czasopowracacza. Skansen nie jest tak duży jak ten w Nowym Sączu, ale ma swój urok i nie jest najmniejszy w jakim byliśmy. Zobaczenie każdego zakamarka z dogłębną analizą i zdjęciami może zająć ponad godzinę do dwóch. Ale da się zobaczyć wszystkie miejsca w 20 minut. Jednak to nie jest najlepszy sposób na zwiedzanie. My preferujemy slowtourism :) Chałup jest dość dużo. Jest dawna kuźnia, stary młyn, domy chłopskie i bogatsze. Wszystko dobrze  wyposażone i przygotowane. Smaczku podczas wizyty w skansenie dodaje królujący na wzgórzu zamek (z wieży zamku świetnie widać cały skansen). Idąc ścieżką, zaraz za młynem miniesz mały staw. Podczas jednej z naszych wizyt radośnie pluskały się tam kaczki i gęsi. Po drugiej stronie, w jednym z gospodarstw hodowane są także prosiaki, co również pozwala zaczerpnąć zmysłem węchu odrobinę wiejskiego klimatu. Dodaje to także autentyczności temu miejscu. Idąc w kierunku wyjścia (to ta sama droga która wchodzimy) weszliśmy jeszcze do starej świątyni. Jesteśmy fanami drewnianych kościołów i cerkwi więc taka końcówka zwiedzania była bardzo przyjemna.
Tu muszę pochwalić Słowaków a właściwie management muzeum za to, że pomyśleli także o ludziach mających problemy ze wzrokiem. Przy większości budynków znajduje się mała metalowa makieta na wysokości ręki. To daje możliwość poznania bryły budowli osobom nie mogącym jej zobaczyć. Dla pozostałych, to świetny sposób na zobaczenie  budynku z innej perspektywy.

 

 

Zobacz jak wygląda Skansen w Starej Lubowni

 

 

Widok na skansen z zamku Lubowla

Dom z Jarabiny, 1938

Greckokatolicka cerkiew z Matysovej

Ikonostas z XVIII wieku w cerkwi greckokatolickiej z 1833 r. pw. św. Michała Archanioła
Dom mieszkalny z Veľkiego Lipníka z 1922 roku
Spichlerz z Veľkiej Lesnej

Młyn z Sulína
Dom jednorodzinny z Údola

Dom jednorodzinny z Údola

Dom rolnika z 1909 roku

Następny wpis
Grodzisko Żmijowiska – budowa pieca szklarskiego, pierwszy wyjazd

Zobacz podobne

Budowa pieca chlebowego w Grodzisku Żmijowiska

Grodzisko Żmijowiska – budowa pieca szklarskiego, pierwszy wyjazd

Grodzisko Żmijowiska – budowa pieca szklarskiego, czwarty wyjazd

Grodzisko Żmijowiska – budowa pieca szklarskiego, drugi wyjazd

Grodzisko Żmijowiska – budowa pieca szklarskiego, trzeci wyjazd

Słowiańskie Babie Lato 2018 w Grodzisku Żmijowiska

Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze