Noc spadających gwaizd. Widok na Dorgę Mleczną
Codziennik

Kiedy będzie noc spadających gwiazd 2016? Zobacz spadające Perseidy

Noc spadających gwiazd już za kilka dni. Znowu będziemy mogli obserwować niesamowity deszcz Perseidów, czyli niewielkich odłamków pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle’a. W tym roku ten niesamowity pokaz ma być najbardziej efektowny od 2009 roku. Wystarczy poszukać miejsca za miastem, tam gdzie niebo nie jest zanieczyszczone światłem. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze i będziemy mogli spędzić noc spadających gwiazd leżąc na łące lub siedząc na górce, obserwując to wspaniałe wydarzenie astronomiczne.

 Kiedy będzie noc spadających gwiazd w 2016 roku?

Kulminacja deszczu Perseidów przypada na noce z 11 na 12  oraz z 12 na 13 sierpnia. Pierwsze meteory zobaczyć będzie można już od północy a około godziny 2 w nocy ma ich być najwięcej. Jak mówi ekspert z NASA Bill Cooke:

?W tym roku zamiast widzieć 80 Perseidów na godzinę, ich częstotliwość może osiągnąć aż 150-200 meteorów na godzinę?.

Jeżeli pogoda nie dopisze lub z innych powodów nie będziecie mogli zobaczyć spadających gwiazd w szczytowym momencie, to nadal możecie to zrobić w kolejnych dniach (lub oglądać tutaj), jednak ich ilość nie będzie już tak duża jak podczas kulminacji. Pełnia księżyca przypada w tym miesiącu na 18 sierpnia, wiec nasz jasny kolega może trochę popsuć obserwacje w najbliższych tej dacie dniach.

 Czym są Perseidy?

Jak co roku, w sierpniu, Ziemia znajdzie się w miejscu, gdzie kometa Swift-Tuttle’a pozostawiła po sobie odłamki i pył po ostatnim przejściu w 1992 roku (kolejny nastąpi w 2126 r.). Odłamki te zwane są meteorami. Kiedy meteory znajdą się w ziemskiej atmosferze nazywane są meteoroidami. Wtedy właśnie pędząc z prędkością 59 km/s zaczynają mocno się rozgrzewać kolidując z atmosferą  i szybko spalać. Meteoroidy, które nie spalą się w atmosferze, osiągające powierzchnię ziemi nazywane są wtedy meteorytami.  Perseidy mają średnią wielkość podobną do ziaren piasku, więc są zbyt małe aby mogły przetrwać podróż przez ziemską atmosferę i uderzyć w powierzchnię. Ale mino tego możemy podziwiać ten spektakularny pokaz zafundowany przez konstelację Perseusza, bo właśnie stamtąd pochodzą meteory.

Perseidy mogą pojawiać się w dowolnym miejscu na niebie ale głównie w pobliżu widocznej konstelacji Perseusza, która w sierpniu pojawia się na niebie w okolicy godziny 22.

 Jak łatwo rozpoznać gwiazdozbiory i inne obiekty na niebie oraz gdzie najlepiej obserwować?

Renata i ja bardzo lubimy obserwować nocne niebo (i je oczywiście fotografować), ale kto nie lubi? :)  Mamy swoje ulubione miejscówki na Dolnym Śląsku i w okolicach Nowego Sącza. Nie trzeba specjalnie się przygotowywać, wystarczy poszukać spokojnego miejsca, najlepiej daleko za miastem a jeszcze lepiej tak aby miasto nie było w zasięgu wzroku, zaraz pod miejscem gdzie pojawi się konstelacja Perseusza. Dobra, bezludna górka jest bardzo wskazana, bez domów w pobliżu. Z takiego miejsca, leżąc na trawie czy kocyku albo leżaku, będziesz mógł podziwiać praktycznie całe niebo. Pamiętaj, że oczy muszą się przyzwyczaić do ciemności, dzięki temu będziesz mógł lepiej widzieć gwiazdy oraz spadające Perseidy. Nie patrz więc  30-60 min przed oglądaniem nieba w kierunku jasnego światła. Najlepiej usadowić się wcześniej w wybranym miejscu i podziwiać niebo, reszta zrobi się sama :)

Noc spadających gwiazd. Obserwacja nieba.
Jeden z naszych ulubionych punków na Dolnym Śląsku. Niewielkie wzniesienie zwane Czartowskie Skały.

A jak poznać gwiazdozbiory, planety i gwiazdy? Jak to mówią, there’s an app for that ;P Kiedyś było trudniej bo potrzebny był ktoś kto się na tym zna, ma czas i chce z nami powiedzieć, patrząc w gwiazdy. Teraz jest to trochę prostsze. Istnieją bardzo fajne aplikacje pozwalające na połapanie się w ogromie białych punktów na naszym niebie. Są lepsze i gorsze ale te najlepsze mają jedną małą wadę, nazwy są po angielsku. Więc jeżeli nie masz problemu z tym to wszystko będzie ok. A dla ludzi, którym nie zależy na nazwach, ale nadal chcą czegoś się dowiedzieć, to większość aplikacji pokazuje kształty konstelacji w formie lini ale także w formie modeli 3D. Zobaczyć można większość znanych gwiazdozbiorów, a po ich graficznej reprezentacji łatwo można odgadnąć ich nazwę. Aplikacje pokazują również planety naszego układu słonecznego, przelatujące komety, satelity oraz inne obiekty, widoczne lepiej lub gorzej na nocnym niebie.
Opcji jest mnóstwo, niektóre dostępne są w darmowych wersjach, inne są płatnymi dodatkami.  Za pomocą żyroskopu i GPS’a w komórce lub tablecie, aplikacja określa nasze położenie i wyświetla na ekranie odpowiednią część nieba. Dzięki temu szybko możemy sprawdzić co widzimy przed sobą. Niektóre aplikacje np. Star Walk 2 Free – Sky Guide (wersja na Androida i iOS) częściowo darmowa (dodatkowe elementy możliwe do zakupu w aplikacji, nam wystarczyła wersja podstawowa) ma funkcję rozszerzonej rzeczywistości. Przy użyciu wbudowanej kamery w tablecie lub telefonie pokazuje nam na ekranie aktualny widok nieba oraz nałożoną na niego wirtualną reprezentację z opisami. Nie zawsze to działa dobrze ale jest to fajny efekt. Dodatkowo można odbyć podróż w czasie i przewinąć czas do przodu lub do tyłu. Dzięki temu zobaczyć można jak zmienia się układ gwiazd w czasie. Jest to bardzo pomocna funkcja w trakcie planowania wyjazdu. Można zobaczyć gdzie będzie Księżyc i uniknąć przykrej niespodzianki podczas oczekiwania np. na pojawienie się Mlecznej Drogi :)
Inną ciekawą aplikacją jest Stellarium (Andorid, iOS). Posiada bardzo podobne funkcje.

Fajnym oprogramowaniem na komputery jest program o podobnej nazwie do poprzednika czyli Stellarium. Zobacz stronę www.stellarium.org/pl, gdzie znajduje się opis całego projektu. Jest to otwarte oprogramowanie dostępne na większość systemów operacyjnych, wykorzystywane również w planetariach.

Noc spadających gwaizd. Perseidy. Nocne niebo nad miastem.
Tak wygląda zanieczyszczone nocne niebo z niezbyt wysokiej góry. Tragedii nie ma jeżeli będziemy tylko obserwować ale można znaleźć lepsze miejsce bez świateł na horyzoncie.

Jak sprawdzić pogodę na noc spadających gwiazd?

Przykładowy meteogram na noc spadającuch gwiazd.
Tak wygląda meteogram na stronie meteo.pl

A przy okazji, jeżeli chcesz sprawdzić pogodę z dużą dokładnością i wykresy Cię nie przerażają to zobacz www.meteo.pl. Jest to całkiem dokładne źródło informacji o pogodzie z wszystkimi potrzebnymi i mniej potrzebnymi szczegółami. Wystarczy się przyzwyczaić do graficznej prezentacji, przeczytać legendę i można planować :)
A jeżeli nie znasz jeszcze ICM Meteo, to po lewej możesz zobaczyć przykładowy meteogram. Tu możesz zobacz aktualną prognozę pogody na nadchodzące dni w powiecie nowosądeckim.

 

Teraz zostaje nam tylko znaleźć fajną miejscówkę, poczekać do 12 sierpnia, mieć nadzieję, że pogoda dopisze i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to powinniśmy zobaczyć niesamowity deszcze Perseidów w tę sierpniową gorącą noc.

 

Poprzedni wpis
30 rocznica katastrofy w Czarnobylu – historia jednego miasta
Następny wpis
Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku Grodziec

Zobacz podobne

30 rocznica katastrofy w Czarnobylu

30 rocznica katastrofy w Czarnobylu – historia jednego miasta

Centrum Nauki Kopernik

Chwila w Budapeszcie

Dni Hetmańskie 2019

II plener w stadninie koni – warsztaty fotograficzne dla dzieci

Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Zobacz wszystkie komentarze